tulimymamy

malelogo-2

Analiza turystyki porodowej kobiet z powiatu cieszyńskiego

Zaczynając analizować sytuację porodową w powiecie cieszyńskim kilka lat temu, zastanawiałyśmy się, czy faktycznie kobiety potrzebują w tym zakresie jakiś zmian? Gdzie i w jakich warunkach chcą rodzić kobiety? I czy pierwszym ich wyborem staje się Szpital Śląski w Cieszynie? 

Z tego powodu dwukrotnie prosiłyśmy Wydział Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach o udostępnienie nam danych, gdzie rodzą mieszkanki powiatu cieszyńskiego. 

Pisma nadesłane nam przez Wydział Zdrowia są do wglądu TUTAJ

Już w 2019 roku duża część mieszkanek powiatu cieszyńskiego wybierała na miejsce szpital w innym powiecie. W Cieszynie rodziło 55,1% kobiet. Inne kobiety wybierały na miejsce porodu jeden ze szpitali w Bielsku-Białej (22,6% – nie ma możliwości sprawdzić dokładnie, który ze szpitali w Bielsku-Białej był preferowany), w Wodzisławiu (8,7%), w Jastrzębie-Zdroju (5,8%), Żorach (3,9%), Katowicach (0,8%), Pszczynie (0,6%). 

2020 rok okazał się najgorszy pod tym względem, ponieważ w Cieszynie rodziło już tylko 42,7% mieszkanek powiatu cieszyńskiego. Jednak warto tu zaznaczyć, że spadek ten będzie odzwierciedlał czasy pandemii oraz czasowe wyłączanie niektórych porodówek z użytkowania. W 2020 roku 25,8% kobiet rodziło w Bielsku-Białej, 10,8% kobiet rodziło w Wodzisławiu, 7,0% w Jastrzębiu-Zdroju, 6,8% w Żorach, 2,7% w Katowicach oraz 0,7% w Pszczynie. 

Po 2020 roku widzimy niewielki wzrost zainteresowania cieszyńską porodówką. W 2021 roku w Cieszynie urodziło 47,8% mieszkanek powiatu cieszyńskiego. 21,3% urodziło w Bielsku-Białej, 9,8% w Wodzisławiu, 5,9% w Żorach, 5,2% w Jastrzębiu-Zdroju, 2,5% w Katowicach, 1,8% w Żywcu i 1,0% w Mysłowicach.

W 2022 znowu widzimy wzrost zainteresowania cieszyńską porodówką, ponieważ już rodziło tu 50,3% mieszkanek powiatu cieszyńskiego. Niestety to nadal jest niższy procent niż w 2019 roku. W 2022 roku 21,5 % mieszkanek powiatu cieszyńskiego rodziło w Bielsku-Białej, 8,3% w Wodzisławiu, 5,5% w Jastrzębiu-Zdroju, 4,3% w Żorach, 3,5% w Żywcu, oraz 2,6% w Katowicach. 

Co jest powodem wybierania przez połowę mieszkanek powiatu cieszyńskiego innych niż cieszyński szpitali do porodu? Fundacja Rodzić po Ludzku wskazuje, że kobiety najczęściej wybierają miejsce do porodu ze względu na bliską odległość od miejsca zamieszkania i ze względu na zatrudnienie przez dany szpital lekarza prowadzącego ciążę (1). W przypadku Cieszyna w grę wchodzi raczej druga opcja oraz być może referencyjność szpitala. Szpitale o wyższej referencyjności znajdują się w Bielsku-Białej, Jastrzębiu-Zdroju oraz w Katowicach. W tym przypadku za 2022 rok możemy mówić o około 28% mieszkankach powiatu cieszyńskiego, jednak wątpliwym jest, żeby prawie jedna trzecia mieszkanek powiatu cieszyńskiego potrzebowała do porodu szpitala o wyższej referencyjności. 

Mamy nadzieję, że w kolejnych latach wskaźnik urodzeń w cieszyńskim szpitalu będzie rósł. Aby to się działo, potrzebne są zmiany, których kobiety potrzebują. Wnikliwie analizując obecne dane, po wniosku wysłanym 24.10.2022 do Dyrekcji Szpitala Śląskiego w Cieszynie, oraz po spotkaniu z przedstawicielami szpitala w dniu 15.12.2022 widzimy pozytywne tendencje i jesteśmy pełne nadziei. Niedługo przekażemy szpitalowi kolejny raport na temat opieki okołoporodowej. A obecnie przypominamy o wypełnianiu ankiet Fundacji Rodzić po Ludzku. Wasz głos jest dla nas ważny! 

Żródła:

  1. Fundacja Rodzić po Ludzku, Raport z monitoringu oddziałów położniczych, 2018 (https://rodzicpoludzku.pl/wp-content/uploads/2021/12/RAPORT_FRpL_2018.pdf).