O nas

Nieformalny ruch społeczny kobiet Tulimy Mamy to nowa ogólnopolska inicjatywa działająca dla poprawy systemu usług okołoporodowych. Działamy w opiece okołoporodowej już dłuższy czas, zarówno w kwestii edukacji, jak i w monitorowaniu opieki okołoporodowej na Śląsku. W 2021 roku postanowiłyśmy również skupić się na reformach, których celem miałoby być systemowe wsparcie matek karmiących piersią. Taka inicjatywa spotkała się z gorącym poparciem wielu kobiet, jednak wyszłyśmy z założenia, że bez systemowych zmian w opiece okołoporodowej nie uda się naprawić jej pojedynczego sektora. W szczególności, że trwająca od marca 2020 roku pandemia tylko pogłębiła zapaść. Trudno mówić o wsparciu laktacji, kiedy w dobie pandemii noworodki są separowane od matek, a co za tym idzie pozbawione kontaktu „skóra do skóry”.

tulimymamy@gmail.com

Team Tulimy Mamy:

Małgorzata Bryl-Sikorska

działaczka społeczna, dziennikarka, magister kulturoznawstwa. Po studiach realizowała projekt badawczy w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Następnie rozpoczęła pracę w Fundacji Teatr Nie-Taki we Wrocławiu, gdzie pełniła funkcję sekretarza redakcji pisma „nietak!t” wydawanego przez Fundację, a także współrealizowała szereg projektów społecznych, m.in. dwuletni projekt „Raban” - warsztaty dziennikarskie skierowane do dzieci i młodzieży z Legnicy. W latach 2014 - 2016 dziennikarka portalu informacyjnego gazetacodzienna.pl Śląsk Cieszyński on- line, na co dzień współpracująca z mieszkańcami i samorządem powiatu cieszyńskiego. Zaangażowana przedsięwzięcia aktywizujące lokalne społeczności do pracy na rzecz swoich wspólnot. W 2017 roku podjęła pracę w Gazecie Polaków w Republice Czeskiej „Głos” i zainicjowała stworzenie bloga „Teatr to My” działającego przy Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie. W 2018 roku w wydawnictwie Novae Res opublikowała debiutancką powieść „Przełom” – utrzymaną w konwencji political fiction historię o narodzinach społecznego aktywizmu. Mama trzyletniego Maksia i rocznego Julka.

Olga Vitoš

aktywistka, Strażniczka Rodzić po Ludzku na Śląsku, doula, instruktorka hipnoporodu, Certyfikowany Doradca Laktacyjny oraz inicjatorka akcji #MaluchyNaBrzuchy prowadzącej ranking szpitali pod względem przestrzegania prawa do dwugodzinnego kontaktu skóra do skóry po porodzie. Od 2018 roku wspiera kobiety w ich drodze do i przez macierzyństwo. Tworzy szkołę rodzenia "Poród na spokojnie". Jest autorką książki "Połóg na spokojnie" oraz kursów online dla kobiet w ciąży. Zawodowo zajmuje się również marketingiem internetowym, copywritingiem oraz tłumaczeniami z języka czeskiego. Prywatnie mama dwóch wspaniałych chłopców.

Natalia Lekacz

jestem fizjoterapeutką z ponad 10 letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam szereg kursów z zakresu uroginekologii. W swojej pracy staram się spojrzeć na pacjenta całościowo. W gabinecie pracuję przede wszystkim z kobietami na różnym etapie ich życia tj młode kobiety które borykają się z bólem okolicy miednicy mniejszej, bólami w trakcie okresu. Z kobietami które planują zajść w ciążę, bądź będące w ciąży, czy w połogu. Problemy obniżenia narządów rodnych, nietrzymania moczu, czy problemy proktologiczne również nie są mi obce.