O nas
Jesteśmy Stowarzyszeniem Tulimy Mamy, które zostało zawiązane w 2023 roku z nieformalnego ruch społecznego kobiet Tulimy Mamy. Jesteśmy nową ogólnopolską inicjatywą działającą dla poprawy systemu usług okołoporodowych. Działamy w opiece okołoporodowej już dłuższy czas, zarówno w kwestii edukacji, jak i w monitorowaniu opieki okołoporodowej na Śląsku. W 2021 roku postanowiłyśmy również skupić się na reformach, których celem miałoby być systemowe wsparcie matek karmiących piersią. Taka inicjatywa spotkała się z gorącym poparciem wielu kobiet, jednak wyszłyśmy z założenia, że bez systemowych zmian w opiece okołoporodowej nie uda się naprawić jej pojedynczego sektora. W szczególności, że trwająca od marca 2020 roku pandemia tylko pogłębiła zapaść. Trudno mówić o wsparciu laktacji, kiedy w dobie pandemii noworodki są separowane od matek, a co za tym idzie pozbawione kontaktu „skóra do skóry”.
w 2024 roku uzyskałyśmy wpis do KRS:
STOWARZYSZENIE TULIMY MAMY
KRS: 0001129464
NIP: 5482751580
REGON: 52529985700000
tulimymamy@gmail.com
Team Tulimy Mamy:

Małgorzata Bryl-Sikorska
aktywistka społeczna, dziennikarka, magister kulturoznawstwa (UŚ Katowice), absolwentka Szkoły Liderów. Współpracowała z z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego i Fundacją Teatr Nie-Taki we Wrocławiu, gdzie współrealizowała szereg projektów naukowych, wydawniczych i edukacyjnych. Następnie dziennikarka portalu informacyjnego gazetacodzienna.pl Śląsk Cieszyński on- line, a potem Gazety Polaków w Republice Czeskiej „Głos“, na co dzień współpracująca z mieszkańcami i lokalnym samorządem. Inicjatorka nieformalnego ruchu społecznego „Tulimy Mamy“, a od 2023 przedstawicielka Stowarzyszenia „Tulimy Mamy“ i Strażniczka Rodzić po Ludzku na Śląsku. Zajmuje się także edukacją teatralną dzieci i młodzieży – od 2021 roku edukatorka i konsultantka programowa Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Autorka powieści „Przełom” (2018) – utrzymanej w konwencji political fiction historii o narodzinach społecznego aktywizmu. Mama Maksia i Julka.

Olga Vitoš
aktywistka, Strażniczka Rodzić po Ludzku na Śląsku, doula, instruktorka hipnoporodu, Certyfikowany Doradca Laktacyjny oraz inicjatorka akcji #MaluchyNaBrzuchy prowadzącej ranking szpitali pod względem przestrzegania prawa do dwugodzinnego kontaktu skóra do skóry po porodzie. Od 2018 roku wspiera kobiety w ich drodze do i przez macierzyństwo. Tworzy szkołę rodzenia "Poród na spokojnie". Jest autorką książki "Połóg na spokojnie" oraz kursów online dla kobiet w ciąży. Zawodowo zajmuje się również marketingiem internetowym, copywritingiem oraz tłumaczeniami z języka czeskiego. Prywatnie mama dwóch wspaniałych chłopców.

Natalia Lekacz
jestem fizjoterapeutką z ponad 10 letnim doświadczeniem w zawodzie. Ukończyłam szereg kursów z zakresu uroginekologii. W swojej pracy staram się spojrzeć na pacjenta całościowo. W gabinecie pracuję przede wszystkim z kobietami na różnym etapie ich życia tj młode kobiety które borykają się z bólem okolicy miednicy mniejszej, bólami w trakcie okresu. Z kobietami które planują zajść w ciążę, bądź będące w ciąży, czy w połogu. Problemy obniżenia narządów rodnych, nietrzymania moczu, czy problemy proktologiczne również nie są mi obce.

Dorota Wiśniewska-Stachniuk
z wykształcenia położna i fizyk medyczny. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Położna środowiskowa, Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna i Międzynarodowa Dyplomowana Konsultantka Laktacyjna. Doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Członkini stowarzyszenia Tulimy Mamy.

Anna Kwiatek Kucharska
żona i mama. Wierzy, że każda rodzina zasługuje na odpowiednie wsparcie w tym wyjątkowym czasie jakim jest przyjście na świat dziecka.

Małgorzata Tutko (Gosha Vocal Doula)
wokalistka, song-writerka, nauczycielka muzyki, instruktorka zajęć gordonowskich, doula. Prywatnie żona i mama dwóch synów. Zafascynowana procesem twórczym, etnografią i szeroko pojętą sztuką.

Anna Jach-Falkiewicz
eko-przedsiębiorczyni, edukatorka, aktywistka. Z wykształcenia jestem pedagożką, ukończyłam studia z zakresu edukacji filozoficzno- społecznej na Uniwersytecie Śląskim (2005 r.) oraz podyplomowe studia z zakresu Porozumienia bez Przemocy wg Marshalla Rosenberga w Collegium Civitas (2018 r.).