tulimymamy

Tulimy Mamy podsumowuje 2023 rok

Za stowarzyszeniem Tulimy Mamy z Cieszyna kolejny pracowity rok wypełniony głównie działaniami edukacji okołoporodowej dla rodziców, a także interwencjami strażniczymi na lokalnych porodówkach regionu. Rozwijamy się, budujemy nowe sojusze i niezmiennie wspieramy rodziców w czasie okołoporodowym.  

Styczeń

Nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje. Olga Vitoš, członkini naszego stowarzyszenia, wyjeżdża do Pragi, gdzie bierze udział w szkoleniu Spinning Babies, czyli o wadze ruchu przed porodem i w trakcie porodu. Dzięki temu jako doula może jeszcze lepiej wspierać mieszkanki regionu w czasie okołoporodowym, a także służyć wiedzą w ramach realizowanej przez nas Akademii Tulimy Mamy. Efektem styczniowego szkolenia staje się publikacja Olgi pt. „Kilka słów o Spinning Babies” publikowana w Głosie Ziemi Cieszyńskiej i na portalu akademiatulimymamy.pl.

Luty

Dalej inwestujemy w rozwój i poszerzanie kompetencji członkiń naszej grupy. Tym razem szkolenie w Warszawie realizowane przez Fundację Rodzić po Ludzku przechodzi Małgorzata Bryl-Sikorska, finalnie zasilając szereg strażniczek Rodzić po Ludzku w województwie śląskim. Od tej pory Tulimy Mamy posiada na pokładzie dwie strażniczki przygotowane do prowadzenia minitoringów oraz interwencji rzeczniczych na porodówkach regionu. Kontrolujemy, czy w szpitalach są poszanowane wszystkie prawa rodzących kobiet, a w przypadku nieprzestrzegania tych praw negocjujemy z personelem zmianę zachowań i procedur szpitalnych.

Marzec

Drugi raz w historii grupy startujemy w konkursie grantowym Funduszu Feministycznego i dowiadujemy się, że z sukcesem dostajemy się do II. etapu. Oczekiwanie na wyniki konkursu osładza nam informacja otrzymana od Naczelnej Pielęgniarki Szpitala Śląskiego w Cieszynie o nowych 10 szkoleniach dla personalu oddziału ginekologiczno-położniczego, m.in. z zakresu zasad etyki zawodowej pielęgniarki i położnej, praw pacjenta, komunikacji z pacjentem oraz odpowiedzialności zawodowej położnika wynikającej z naruszenia przez niego przepisów. W trakcie kontroli na cieszyńskiej porodówce w 2022 roku zwróciłyśmy uwagę na zgłaszane przez pacjentki sytuacje przemocy słownej oraz zabiegi czy procedury realizowane bez ich zgody. Jednym z naszych postulatów podczas monitoringu w 2022 roku były właśnie szkolenia dla personelu medycznego. Widzimy, że mamy realny wpływ na zmiany.

Kwiecień

Tuż przed świętami otrzymujemy radosną nowinę o przyznaniu minigrantu z Funduszu Feministycznego. Z przyznanych pieniędzy realizujemy w 2023 roku działania strażnicze na 2 porodówkach – Szpital Śląski w Cieszynie i Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Z zebranych przez nas danych wynika, że tylko niespełna 50% mieszkanek powiatu cieszyńskiego rodzi w Cieszynie, pozostałe kobiety do porodu wyjeżdżają poza powiat (źródło: Wydział Zdrowia UW Katowice). Dlatego uważamy, że warto przyjrzeć się także innym porodówkom.

W gronie członkiń Tulimy Mamy zapada ważna decyzja: rejestrujemy stowarzyszenie. 27 kwietnia stowarzyszenie Tulimy Mamy zostaje oficjalnie wpisane przez Starostę Cieszyńskiego do rejestru stowarzyszeń zwykłych.

Maj

Dołączamy do współorganizacji Międzynarodowego Tygodnia Godnego Porodu „O wadze pierwszego kontaktu” z Fundacją Rodzić po Ludzku. Na przestrzeni siedmiu majowych dni w Cieszynie odbywają się akcje edukacyjne dla rodziców spodziewających się dzieci oraz dwa webinary z udziałem członkiń Tulimy Mamy: Natalią Lekacz (fizjoterapia uroginekologiczna) i Olgą Vitoš (porady laktacyjne). Finałem obchodów Tygodnia Godnego Porodu jest piknik rodzinny w siedzibie Fundacji „Siemanko”, w ramach którego rodzice przechodzą nieodpłatne warsztaty m.in. z chustonoszenia czy okołoporodowych praw pacjenta.

Czerwiec

Dalej inwestujemy w wiedzę i kompetencje naszego zespołu. Małgorzata Bryl-Sikorska staje się absolwentką Szkoły Liderów – programu realizowanego m.in. w Cieszynie dla osób aktywnych społecznie.

Jednocześnie konsultujemy Lokalną Strategię Polityki Zdrowotnej na lata 2023-2028 dla Miasta Cieszyna. Ponieważ dokument wyznacza podobne cele do tych, jakie obrałyśmy w naszym stowarzyszeniu, postanowiłyśmy wziąć udział w konsultacjach społecznych Strategii. Z naszymi uwagami można zapoznać się w dziale „Wnioski” na stronie internetowej tulimymamy.pl. Ostatecznie część postulatów zostało uwzględnionych, a uchwała w tej sprawie została podjęta przez Radę Miejską Cieszyna w październiku br.

Lipiec i sierpień

Pierwsza połowa wakacji to czas upragnionego wypoczynku dla zespołu Tulimy Mamy. Z kolei w drugiej części lata intensywnie pracujemy nad raportami o stanie opieki okołoporodowej w szpitalach w Cieszynie i Bielsku-Białej. Powstałe raporty i nasze rekomendacje zmian będą podstawą prowadzonych jesienią negocjacji z personelem medycznym porodówek.

Wrzesień

Pracujemy intensywnie nad wnioskiem projektowym o dofinansowanie z środków Unii Europejskiej w ramach programu „SPLOT wartości” – ochrona, promowanie i podnoszenie świadomości w zakresie podstawowych praw i wartości Unii Europejskiej. W ramach tego sporego grantu w 2024 roku chcemy kontynuować monitoring porodówek regionu i edukować przyszłych rodziców w zakresie ich okołoporodowych praw pacjenta. Otrzymujemy informację o dostaniu się do II. etapu konkursu. Przechodzimy intensywne dwuetapowe szkolenie z zakresu pisania wniosków grantowych pod okiem ekspertki z tej tematyki – Anny Furmaniuk z zaprzyjaźnionej Fundacji Matecznik w Poznaniu.

Październik

W czasie tej bardzo intensywnej jesieni część naszego zespołu wyjeżdża do Osiecka pod Warszawą na zaproszenie Funduszu Feministycznego. Odbywa się tam Spotkanie Grantobiorczyń 6. Edycji MiniGrantów. Mamy okazję poznać wiele fantastycznych grup i organizacji z całej Polski, a także opowiedzieć o codziennej pracy naszego stowarzyszenia.

Finalizujemy z sukcesem tegoroczne działania strażnicze na porodówkach w Cieszynie i Bielsku-Białej, gdzie odbywają się spotkania z personelem medycznym. Przekazujemy sugestie zmian procedur podczas pierwszej kontroli w Szpitalu Wojewódzkim. Doceniamy potencjał wprowadzonych reform w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, punktując podczas drugiego monitoringu kolejne zalecenia.

Listopad

Zostają ogłoszone wyniki konkursu grantowego „SPLOT wartości”. Stowarzyszenie Tulimy Mamy znajduje się w zaszczytnym gronie 51 organizacji z Polski, którym przyznano dofinansowanie. Dodatkowo otrzymałyśmy najwyższą punktację w województwie śląskim. To doskonały finał roku i wielka radość dla całej naszej grupy. W ramach sporego grantu w 2024 roku zrealizujemy kontynuację działań strażniczych na porodówkach i aż osiem materiałów edukacyjnych upowszechniających okołoporodowe prawa pacjenta (w tym filmy, webinaria, wywiady i podcasty).

Grudzień

Bierzemy udział w spotkaniu z personelem porodówki Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej w ramach Dnia Otwartego Porodówki pod Szyndzielnią. Poznajemy lepiej oddziały bielskiej porodówki i ich personel.

Publikujemy kolejne materiały w ramach Akademii Tulimy Mamy. W ciągu 2023 roku opracowałyśmy ponad 20 wywiadów z ekspertami upowszechniających wiedzę okołoporodową dla rodziców spodziewających się dziecka. Czytelnikami serwisu akademiatulimymamy.pl są rodzice nie tylko z regionu, ale i całego kraju.

Małgorzata Bryl-Sikorska

Scroll to Top