Rok 2024 obfitował dla stowarzyszenia Tulimy Mamy z Cieszyna w wiele ważnych wydarzeń i projektów wzmacniających grupę. Organizacja rośnie w siłę, a jej działania są coraz bardziej skuteczne.
STYCZEŃ
Rok otwieramy informacją o otrzymaniu kolejnego grantu z Funduszu Feministycznego, dzięki któremu będziemy mogły zrealizować 6. edycję społeczno-rzeczniczej kampanii „Maluchy na Brzuchy” popularyzującej informacje o profitach zdrowotnych dla matki i dziecka wynikających z długiego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry obojga zaraz po porodzie. Jednocześnie na pokładzie witamy dwie nowe członkinie, ekspertki okołoporodowe – Annę Kwiatek-Kucharską i Małgorzatę Tutko.
Kontynuujemy w 2024 roku lubianą Akademię Tulimy Mamy, czyli portal z publikacjami o tematyce okołoporodowej, którego treści są również systematycznie przedrukowywane w największym tygodniku naszego regionu „Głosie Ziemi Cieszyńskiej”.
Popularyzujemy petycję do Ministerstwa Zdrowia dotyczącą reformy opieki laktacyjnej. Nasze stowarzyszenie jest częścią „Koalicji na rzecz zmian w opiece laktacyjnej w Polsce”.
LUTY
Ruszamy z kampanią edukacyjną w ramach akcji „Maluchy na Brzuchy”. Na początku skupiamy się na profitach kontaktu skóra do skóry dla wcześniaka – publikujemy na ten temat artykuł autorstwa Małgorzaty Tutko. Jednocześnie w Akademii Tulimy Mamy ukazują się publikacje na temat narodzin wcześniaków dzięki wsparciu merytorycznemu dr n. med. Danuty Zimmer – kierowniczki Oddziału Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Publikacje pisane są w przystępny sposób, wierzymy, że zdobyta w ten sposób wiedza może pomóc rodzicom wcześniaków przejść spokojniej ten niełatwy dla nich czas.
MARZEC
Ruszamy z projektem „W trosce o respektowanie okołoporodowych praw pacjenta (-tki)” realizowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Splot wartości”. Planujemy kontynuację działań strażniczych w Szpitalu Śląskim w Cieszynie i Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej, czyli kontrole obywatelskie tamtejszych porodówek pod kątem przestrzegania okołoporodowych praw pacjentów. Działania realizujemy w partnerstwie z Fundacją Rodzić po Ludzku. Ponadto dzięki pozyskanym funduszom na przestrzeni 2024 roku poprowadzimy działania edukacyjne w zakresie okołoporodowych praw pacjenta. Będą to wywiady i filmy instruktażowe z udziałem specjalistów. Pierwszego wywiadu na temat prawa do informacji udziela nam doula, Justyna Chmiel.
KWIECIEŃ
Popularyzujemy ankiety „Głos Matek” Fundacji Rodzić po Ludzku – anonimowe ankiety online, które mogą wypełniać kobiety po porodzie, oceniając opiekę na danej porodówce. Dane z „Głos Matek” są jednymi z głównych informacji analitycznych w naszej pracy strażniczej. Jednocześnie kontynuujemy publikacje na temat okołoporodowych praw pacjentów, w kwietniu skupiając się na jednym z bardzo ważnych praw, a mianowicie prawie do karmienia piersią (rozmowa z Tomaszem Chodkowskim, specjalistą laktotechnologii). Natomiast ulotki promujące cały projekt trafiają do położnych Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej i Szpitala Śląskiego w Cieszynie, by możliwie jak najwięcej pacjentek i pacjentów dowiedziało się o tej akcji.
MAJ
Kontynuujemy temat praw pacjentów, z prawniczką Marią Godlewską prowadzimy rozmowę na temat dokumentów prawnych wyznaczających prawa okołoporodowe. Na podstawie wywiadu powstaje pierwszy film instruktażowy. Jednocześnie otrzymujemy informację, że nasze stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie w ramach projektu „Wsparcie strażniczek okołoporodowych” z Funduszu Obywatelskiego im. Ludwiki i Henryka Wujców. W ramach działania na przełomie 2024 i 2025 roku poprowadzimy wzmacniające konsultacje psychologiczne dla członkiń grupy, a także szkolenia rzeczniczo-strażnicze dla nowych strażniczek okołoporodowych w Tulimy Mamy.
CZERWIEC
Publikujemy drugi film instruktażowy na temat praw okołoporodowych. Tym razem nasza ekspertka Anna Furmaniuk opowiada w nim o punktach wsparcia w sytuacji złamania praw okołoporodowych. Do naszego zespołu dołączają kolejne dwie członkinie: Anna Jach-Falkiewicz – eko-przedsiębiorczyni, edukatorka, aktywistka oraz mgr inż. Dorota Wiśniewska-Stachniuk – położna i fizyk medyczny. Prowadzimy też z Anną Kwiatek-Kucharską kolejny live edukacyjny, tym razem na temat kontaktu skóra do skóry po porodzie w świetle dowodów naukowych, a także rozmowę z dr hab. n. o zdr. Mariolą Czajkowską na temat prawa do kontaktu skóra do skóry po porodzie.
LIPIEC I SIERPIEŃ
Wakacje to czas odpoczynku grupy, jednak nie wyłączamy całkiem działań stowarzyszenia, ponieważ publikujemy w Akademii Tulimy Mamy kolejne materialy i tworzymy raporty na temat porodówek w Cieszynie i Bielsku-Białej, które są podstawą do dalszych działań strażniczych w tych placówkach. Pracujemy też nad przygotowaniemrankingu i raportu w ramach „Maluchy na Brzuchy”.
WRZESIEŃ
Zbliżamy się do końca projektu „W trosce o respektowanie okołoporodowych praw pacjenta (-tki)”. Publikujemy rozmowę z psycholożką Pamelą Kucińską na temat prawa do godności i intymności w opiece okołoporodowej, a także trzeci i ostatni film instruktażowy z udziałem Anny Kwiatek-Kucharskiej o tym, jak napisać skargę w sytuacji, gdy czujemy, że nasze prawa w szpitalu zostały złamane. W ramach akcji „Maluchy na Brzuchy” publikujemy jedyny w Polsce ranking sprawdzający, jak porodówki przestrzegają prawa do dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie.
PAŹDZIERNIK
Nasze stowarzyszenie otrzymuje długo wyczekiwany wpis do KRS. Publikujemy raporty o porodówkach w Cieszynie i Bielsku-Białej wraz z naszymi rekomendacjami zmian. Prowadzimy razem z prezeską Fundacji Rodzić po Ludzku, Joanną Pietrusiewicz, spotkanie negocjacyjne z personelem medycznym Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej w sprawie postulowanych przez nas zmian procedur na tamtejszej porodówce. Szpital wykonał dobrą i zauważalną pracę we wszystkich sektorach naszych ubiegłorocznych rekomendacji. Widzimy jednak jeszcze obszary do poprawy, np. obniżenie wskaźnika nacięć krocza i dokarmiania sztuczną mieszanką. Publikujemy raport „Maluchy na Brzuchy“, z którego można dowiedzieć się, jak wygląda realizowanie prawa do dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie na polskich porodówkach. Raport wysyłamy także do Ministerstwa Zdrowia. Zamykamy projekt „W trosce o respektowanie okołoporodowych praw pacjenta (-tki)”.
LISTOPAD
Startujemy z projektem „Wzmocnienie strażniczek okołoporodowych” realizowanym we wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Ludwiki i Henryka Wujców. Mamy zagwarantowane wzmacniające konsultacje psychologiczne, a także szkolenia dla nowych członkiń. Nasza członkini Anna Kwiatek-Kucharska zabiera głos podczas konferencji „Realizacja standardu opieki okołoporodowej kluczem do bezpieczeństwa i satysfakcji kobiet” w Poznaniu, z której publikujemy obszerną relację na naszej stronie internetowej. Otrzymujemy fantastyczną informację z Funduszu Feministycznego o otrzymaniu Grantu Mocy – grantu na rozwój instytucjonalny Tulimy Mamy w 2025 roku.
GRUDZIEŃ
Publikujemy kolejny materiał edukacyjny w ramach Akademii Tulimy Mamy, tym razem popularyzujemy dobre praktyki porodu do wody dzięki rozmowie z ekspertką, Beatą Chatys-Kosowską – położną pracującą na trakcie porodowym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach. Kontynuujemy też wzmacniające nas superwizje psychologiczne z Pam Kucińską. Zbieramy siły na intensywny 2025 rok.
Oprac. Małgorzata Bryl-Sikorska